2015. október 29., csütörtök

Virág matematikát kedvelőknek

Névnapra, születésnapra, kedvességből vagy csak simán a matematika szépsége kedvéért. Legyen szép napunk!

2015. október 22., csütörtök

Kis napi csillagászat

A mai nap reggelén 6 óra körül ilyen szép együttállást lehetett megfigyelni:
Ne csüggedjen, aki ma nem látta, a következő napokban is egy kupacban lesz ez a három bolygó, csak nem ilyen szépen, majdnem egy vonalban. Körülbelül már 5-6 óra körül fel lehet tekinteni az égre, kelet irányába. Még a fényszennyezett Budapesten is jól látszik a Vénusz és a Jupiter szabad szemmel. A Marshoz már távcső és/vagy kevésbé fényszennyezett vidék kell. Szép reggelt!  
(A kép a Stellarium programból lett kivágva. A készített fénykép ugyanis nem lett ennyire jó.)

2015. október 20., kedd

Hullámmozgás

A harmonikus rezgőmozgás bevezetésénél kiderül, hogy minden harmonikus rezgőmozgás előállítható egy megfelelő egyenletes körmozgás merőleges vetületeként. A hullámmozgásnál pedig tudjuk, hogy a pontjai harmonikus rezgőmozgást végeznek. Ennek a két információnak szép összeegyeztetése a következő gif:

2015. október 5., hétfő

Egyensúly és az emberi hülyeség

Megdöbbentő, hogy mennyire hozzászokik az ember az internet keresőjére. Ha nem találom meg ott, akkor nem is létezik. Csak ha tudom, hogy mégis valahol létezik, akkor hatalmába keríti az embert egy diszkomfort érzés, hogy valami nem kerek. Ez történt a héten, amikor eszembe ötlött egy remek kis képsorozat. Amit - mivel a keresők előtti időből származik - nem láttak el megfelelő címkékkel. Nem is találtam.
Szerencsére régen, elmentettem a számítógépem egy rejtett zugába. De hogy ez még egyszer ne történjen meg, amikor az emberi hülyeségről, és a forgatónyomatékról egyszerre ez jut eszembe, ezért most feltöltöm ide, mindenki javára.
De hogy ne legyen ilyen kis üres ez a bejegyzés, álljon itt egy videó . Mondjuk az állásszilárdsághoz.
Egy meg a forgatónyomaték csodájáról:

Information Overload Donkey

2015. október 4., vasárnap

Órák

Kezdetben nem tudták eldönteni, hogy merre járjon az óra. Járt a mostanival megegyezően és ellentétesen is. Majd egyre kihaltak az ellentétesen járó órák, és megszokták az emberek, hogy az óra arra jár, amerre. Amerre most. A régi időkből van Németországban egy templomon egy óra, ami még a régi, kaotikus időszak emlékeként a számunkra megszokottól ellentétesen jár. És van egy az Állatkertben is, Budapesten, a Varázshegy előterében:
Persze vannak olyan érvek, hogy ha napórát gyártunk, akkor az is a most megszokott óramutató járásával megegyezően jár. Talán eddig ez volt a legütősebb érv, amit hallottam a "mertcsak"-on kívül.

Budapesten is van egy izgalmas óra: a régi ELTE TTK épületének oldalában, a Múzeumkőrúton van az az óra, ami régen a legpontosabb volt. A csillagokhoz állították, és aki pontos időt akart, elsétált hozzá, és beállította az óráját. Még most is működik, és pontos ;)