2012. március 26., hétfő

Lehet vagy sem?

Most azzal ne foglalkozzunk, hogy Superman hogy tud repülni. Csak gondolkozzunk el azon a mindenki által ismert jeleneten, amikor Superman az innen-onnan kipotyogó embereket sorra megmenti a becsapódástól. Például itt: 
Vagy a Star Trek egy híres jelenetében A Legvégső Határban, amikor Kirk kapitányt a rakétás csizmában lévő Spock elkapja a föld felett 10 centire, miután leesett egy jó nagy szikláról.


Rengeteg filmben látunk hasonló jeleneteket, mint a fentiek. Sajnos ezekben az esetekben a megoldás éppolyan rossz lehet, mint maga a probléma. Néhány tíz centin belül az ekkora sebességet elérteknél az esést megállító lassulás halálos. És ekkor lényegében mindegy, hogy a vízfelszín, a talaj, vagy Superman kesztyűs keze, vagy Spock vulkáni szorítsa állítja meg.
Ezt a videót már egyszer megmutattam, de most legyen még egyszer - főleg mert az előző poszt hivatkozása már nem él. Ha a fentiek már világosak, akkor talán a lenti mozgást visszafelé elképzelve könnyen eldönthetjük, hogy igaz vagy csak trükk az egész....

2012. március 25., vasárnap

Kedvenc animációim a Pitagorasz tétel bizonyítására

Legyen az első animáció az időszámításunk után 826-901 közt élt arab matematikus, abu' l'Hasan Thabit ibn Qurra Marwan al'Harrani első bizonyítása. A második bizonyítása is nagyon hasonló. Egy szép animáció gyűjteményben ez megtekinthető.
Ehhez nagyon hasonlít a XII. században élt indiai Bhaskara bizonyítása. A jobb oldali fekete-fehér ábra ezt mutatja.

Az előző szép gyűjteményből választva a z animációt, a kedvenceim közt van Leonardo da Vinci bizonyítása, amit a jobb oldali kis képre kattintva nagyban is megszemlélhetsz.

Euklidesz is bizonyította a Pitagorasz tételt. Az ő bizonyításában sokszögeket mozgatott úgy, hogy a területük állandó maradt.

De persze ne feledkezzünk meg arról a bizonyításról, amit állítólag maga Pitagorasz adott.

Bár az én személyes kedvencem mégis Garfield, az Amerikai Egyesült Államok XX. elnökének bizonyítása. Ezt a bizonyítást alakította át Jamie de Lemos, a trapéz magasságára tükrözve az ábrát.

2012. március 23., péntek

Hiszed vagy sem...

... de az alábbi videón Leonardo da Vinci által megálmodott gép vált valóra, és az ember szárnyak segítségével a magasba emelkedett.
és ha már itt tartunk, akkor álljon itt egy részlet egy dokumentum fimből, ami az igazán ritka Metalosis Malignával foglalkozik. 


Forrás: Urbanlegends

2012. március 22., csütörtök

Animációk fizika órára

A realica.educatio.hu oldalon rengeteg animációt találunk. Persze ezek nem pótolják a kísérletezést, de vannak esetek, amikor nem megy könnyen a kísérletezés - gondolok itt a modern fizikára, és van ahol nagy segítség egy fogalom megértésénél egy jó animáció.
A korai atomelméletektől kezdve a Bohr-féle atommodellen át a proton felfedezésén keresztül kis animációk kapcsolódnak a végzős osztályok fizika tananyagához. De találhatunk itt kevésbé izgalmas animációkat a lendületmegmaradásra. Valamint az animációk mellett vannak látványos videók a súrlódás fogalmának elmélyítésére. De azért találtam hibát is. Ezúton itt is kiemelném, hogy a súly a tartóerő/nyomóerő ellenereje, és nem egyenlő a nehézségi erővel.

2012. március 21., szerda

Szemerédi Endre kapta az idei Abel-díjat

Az Abel-díjat 2002-ben alapították. A matematika területén kiemelkedő kutatási eredményt elérő matematikusok kapják. Az elmúlt tíz évben megelőzte rangban a Fields-érmet és a Wolf-díjat. Gyakorlatilag ez lett a Nobel-díj matematikai megfelelője.
Szemerédi Endre 1940-ben született. A legnevezetesebb és nagy port felvert eredménye Erdős és Turán sejtésének bizonyítása: minden pozitív felső sűrűségű sorozat tartalmaz tetszőleges hosszú számtani sorozatot. Ez a tétel azóta az Ő nevét viseli. Ehhez fogalmazta meg és igazolta a regularitási lemmát, ami fontos eszközzé vált a nagy gráfok kutatásában.

2012. március 11., vasárnap

Egyszerű kísérlet - repülővel utazóknak

A Szertár oldalán ma megjelent kísérlet azt bizonyítja, hogy a repülőgépen alacsonyabb nyomás uralkodik, mint a leszállást követően.

2012. március 10., szombat

Sick Science

A Sick Science rengeteg 1-2 perces frappáns videóval rendelkezik. Alábbi kis kísérlet nagy valószínűséggel szerepelni fog a következő nyári tábori fizika órán:

2012. március 6., kedd

Halok Magyarország felett

Gyönyörű halo jelenség volt megfigyelhető Magyarország felett március 4-én, vasárnap.
A képet Vásárhelyi Csaba készítette Keszeg és Alsópetény között. De a jelenség Budapest felett is látható volt - ha nem is lehetett ennyire szép képeket készíteni itt.
Forrás: Index, Időkép

Február 2-án pedig Budapest felett a Hold körül lehetett hasonló halo jelenséget látni. Bő egy hónapon belül két halo jelenség...szép-szép, de jöhetne már a tavasz.
Forrás: Origo

2012. március 5., hétfő

Hídépítés tésztából


Sándor Péter, a Nyíregyházi Főiskola hallgatója nyerte a kanadai Kelownában megrendezett Tésztahídépítő Világbajnokságot – írja a heol.hu. Az egri fiatalember az idei versenyre tizenhatezer tésztadarabkából választotta ki azokat, amelyeket elég strapabírónak ítélt. A kitartás meghozta a gyümölcsét: az izsáki házitésztából készült híd 384 kilogrammos terhelés alatt rogyott össze. Ez bőségesen elég volt az aranyéremhez, mivel a második helyezett csupán 129 kilogrammot bírt el.