2011. május 29., vasárnap

2011. május 28., szombat

Rengeteg kísérletes videó

A ShowYourScience oldalon 40, középiskolások által elvégzett, főleg kémiai témájú rövid videókat találhatunk. Szórakoztató és remekül felhasználható a szürke hétköznapokban. Szerintem. Nálam is közönsíégdíjas volt a gumimacis....

Elnézést kérek hű olvasóimtól, hogy az elmúlt két hétben kicsit ritkábban jelentkeztem, de eléggé összesűrűsödtek a dolgok (bölcsis jelentkezés töltögetése éjszakába nyúlóan és a szükséges iratok beszerzése, álom autó megvásárlása és egyéb, nagy odafigyelést igénylő dolgok.) Talán mostantól már több szabadidőm lesz.

2011. május 22., vasárnap

Szárny vitorla

Ez a magyar fejlesztésű vitorla a repülőgépszárnyak ideális profilját  másolja le. Nyár végére kiderül, hogy valóban hatékonyabb-e a szokásos vitorlánál. Engem meggyőzött.

2011. május 17., kedd

Egy pszichológiai kísérlet

Ha emberekkel egy bizonyos feladatot végeztetünk el, azokat a jelenségeket, amelyek nem kapcsolódnak szervesen a feladat végrehajtásához, nem feltétlenül észlelik. Így például egy formanyomtatvány kitöltésekor nem vették észre a kísérlet alanyai, hogy időközben már nem ugyanaz az ember foglalkozik velük. A videón is látható kísérletben az ügyintéző – miközben arról kérdezte a kísérleti alanyt, hogy észrevett-e valami különös dolgot – átvett egy nyomtatványt, aztán eltűnt a pult mögött, ahonnan egy másik ügyintéző emelkedett fel, és nyújtotta vissza a papírt a várakozónak. A kísérletben résztvevők 75 százaléka nem vette észre, hogy egy másik fiatal férfi segített neki, és még az sem tűnt fel nekik, hogy különböző színű inget viselt a két ügyintéző.

UPDATE: a régi videót nem találtam, de "selective attention test"-re megtaláltam egy hasonlót, talán még durvábbat.

És akkor egy még megdöbbentőbb. El sem hiszed, hogy ebben a reklámban az eleje és a vége között ekkor a a különbség!


2011. május 14., szombat

Hajnali program

A következő néhány hétben, aki korán kel, az aranyat lát. Mit és hol? Az évszázad legszorosabb bolygó együttállását láthatjuk a hajnali égbolton.
A már dicsért Stellarium program megmutatja nekünk, hogy hogyan is fog kinézni a holnap hajnali égbolt, ha kelet felé pillantunk. Csodás, nemde?

2011. május 9., hétfő

10 híres vak ember

Kitöltöttem egy tesztet 10 híres vak emberről. Csak négy jó válaszom lett. Mindenkinek nagyon ajánlom. Meglepő dolgokat tudtam meg. Csináld meg te is!

Talán legközelebb leírom a meglepő dolgokat, de most remélem a lusták is rákattintanak...úgyhogy ma biztosan nem.

2011. május 8., vasárnap

2011. május 7., szombat

Paradicsomos rágcsa - Gasztro bejegyzés

Hivatalos nevén aszalt paradicsomos rudakat készítettem. Először sógornőmnél ettem ilyet, és nagyon ízlett. Végre sikerült találnom egy helyet, ahol lehet aszalt paradicsomot venni, így most már én is elkészíthettem. A recepten kicsit változtattam. Bár látszik az eredeti Stahl videón, hogy elég lágy a tészta, de nekem ez így jobban tetszett. Inkább lett ropogtatni való kis rágcsa. És az is jó döntés volt, hogy rövidebbek lettek a rudak. Elég markáns az íze, egyszerre kevesebb is elég. Holnapi összejövetelre készítettem. Nagyon nehéz megállni, hogy ne fogyjon el holnapig....


És akkor a recept:
Hozzávalók:
A töltelékhez:
- 10-15 dkg olajban eltett, aszalt paradicsom apróra vágva
- 10 dkg puha vaj
- 1 dl tejszín
- 2 gerezd zúzott fokhagyma
- 1 fél evőkanál morzsolt oregáno
- 1 fél evőkanál morzsolt petrezselyem
- 1 fél evőkanál morzsolt bazsalikom
- só

A tésztához:
- 30-35 dkg finomliszt
- 1 evőkanál sütőpor
- 1 csipet só
- 1/2 dl olaj
- 2 dl tej

A kenéshez:
- 2 tojássárgája

Összekeverni a tésztát, rá a tölteléket. Csíkokra vágni, majd a csíkokat félbehajtani, és megcsavarni. Tojássárgákkal lekenve olyan 15 perc 220°C-on a sütőben.

Szétlőtt cuccok

Mindig is érdekelt, milyen lenne, ha szétlőnénk egy sonkát/gyurmát/epret...stb? Itt egy kis ízelítő abból a remek kis fotósorozatból, ahol különböző dolgokat lőttek szét. A Manzárd café blogján találtam.




2011. május 6., péntek

Egy idézet...

"Ha a fizika nem adja meg nekünk azt, ami a csillagközi utazáshoz szükséges, legalább megkapjuk tőle azt, amivel a világegyetemet közel hozhatjuk magunkhoz."

(Lawrence M. Krauss: A Star trek fizikája)

2011. május 4., szerda

Minden relatív

Az életben sok miden vonatkoztatási rendszer kérdése. Legtöbbször nem tudunk egy másik ember/helyzet szemszögéből figyelni egy eseményt/mozgást, mert tudat alatt mindig a saját szemszögünk befolyásol. Nem is tudom meddig, talán 5-6 éves koráig az ember nem is tud más nézőpontjába belehelyezkedni. Ezért jó a lenti, kicsit rossz minőségű videó.
És ugyanez kintről: 

Szimulációban minden egyben:




2011. május 2., hétfő

Érettségizőknek...

Ma még érdeklődéssel lapozgatjuk a Függvénytáblázatot, aztán bepakoljuk az igazolványt, számológépet, Függvénytáblázatot, vonalzót, körzőt, de leginkább most már csak jól kipihenjük magunkat.
Holnap se osztunk nullával, kiírjuk a +/- -t, ügyesen forgatjuk a kacsacsőrt, kikötünk, nézzük az értelmezési tartományt, figyelünk, hogy fokban vagy radiánban számol-e a gépünk, nem keverjük össze a kúpot a gúlával, a móduszt a mediánnal, a háromszög nevezetes vonalait egymással (meg semmit semmivel...), tollal írunk, és válaszolunk a kérdésekre. Ésszel.
Menni fog!

A videót és a lelkesítő szöveget (kis kiegészítésekkel) Horváth Vera kolléganőmtől loptam. Köszönöm! Mintha csak én fogalmaztam volna meg!

Kicsit egyensúly...

Hát bevallom nem szeretem a cirkuszt. Nem tudok nevetni a szerencsétlen bohócon. Meg az állatok se úgy viselkednek, mint normálisan tennék. Olyan kínzás féleség ez az én szememben. A trükköket, meg a zsonglőröket is szeretem nézni. Abban van koncentrálás, munka (ugye Pozsi?! ;) ). Meg a légtáncosokat, ahogy pörögnek forognak a levegőben. Az alábbi videót se bírtam végignézni. Ez biztos az én hibám. Az első 1 perc után nyugodtan tekerjetek a végére, mert azért szépet épít végül. Bár egy kicsit nekem illúzió romboló, hogy vastag fekete filccel be van jelölve, hogy hol támassza alá, de azért jó kis szerkezet lett belőle. Míg megy a háttérben a videó, az egész egyensúly témakört meg lehet tanítani...


Azért persze majd egyszer elmegyek a fiúkkal a cirkuszba.
A videót a Tapody Éva-féle fizika tanári hírlevélben kaptam, köszönöm!