További infókért még lehet nézni a Szertár Blogot, meg fel lehet iratkozni a Facebookon is.
2010. április 30., péntek
Geek törülköző
Úgy döntöttem, hogy felkapom a két gyerkőcöt, a nagyobb két hete úgyse alszik délután, és kimegyünk egyet felvonulni és utána meg nézünk csodás kísérleteket. Május 25-én, 17 órakor.
További infókért még lehet nézni a Szertár Blogot, meg fel lehet iratkozni a Facebookon is.
További infókért még lehet nézni a Szertár Blogot, meg fel lehet iratkozni a Facebookon is.
2010. április 22., csütörtök
Új kedvenc a SDO
A Solar Dynamics Observatoryszondát a Kennedy Űrközpontból bocsátották fel február 11-én a NASA a Living With a Star (Élet egy csillaggal) programjának részeként. Öt év hosszúságúra tervezett küldetése során minden 0,75 másodpercben nagy felbontású, egy HD televízió képénél tízszer részletesebb felvételeket készít a Napról 12 különböző hullámhosszon, amelyeket aztán visszaküld a földi megfigyelőknek. Naponta 1,5 terabyte adatmennyiséget továbbít, amely 380 mozifilm vagy félmillió zeneszám méretének felel meg. Többet pl innen.
Beszéljenek inkább a képek:
Beszéljenek inkább a képek:
Címkék:
csillagászat,
Dynamics,
fizika,
flaire,
Nap,
napkitörés,
Observatory,
sdo,
Solar
2010. április 14., szerda
Kamikaze üstökös...
...csapódott a Napba március 12-én. A képeket pedig most mutatták be a szélesebb nyilvánosságnak is.
"Az 1995. december 2-án elindított SOHO (Solar and Heliophysical Observatory) még mindig jól működik, bár egyre gyakrabban maradoznak ki felvételek.
A legutóbbi izgalmas történések között egy a „napsúroló” üstökösök kategóriájába tartozó üstökös gyors megjelenését, és Napba zuhanását örökítette meg a szonda. Pontosabban valószínűleg nem éri el a Nap kb. 5600 K fokos hőmérsékletű felszínét az üstökös, hanem már előtte elpárolog. A folyamat részleteit a napkoronát figyelő LASCO (Large Angle Spectrometric Coronagraph) kamerák nem tudják feltárni, egyrészt amiatt, hogy a napkorong átmérőjének kb. dupláját letakaró korong van a műszer fókuszában, tehát a Nap közvetlen környezete (azaz a felszíne fölötti 700 ezer km-en belüli térség) már nem látható, másrészt nem elég sűrűn készülnek képek, és a folyamat igen gyors. Gondoljunk bele: a Nap fele zuhanó üstököst a Nap gravitációs tere folyamatosan gyorsítja. A végére már iszonyú távolságokat tesz meg egy-egy másodperc alatt, közben pedig a felszínét érő besugárzás a távolság négyzetével fordított arányban nő – egyre hevesebb UV sugárzásnak és napszél-nyomásnak van kitéve a kilométeres nagyságrendbe eső üstökösmag. Mindenesetre érdekes kérdés, hogy körülbelül milyen távolságban történhet meg és mennyi idő alatt egy adott méretű üstökösmag elgőzölgése – netán elképzelhető-e, hogy egy kisebb darabja ténylegesen elérheti-e a Nap "felszínét"?
További érdekesség, hogy már az egy nappal korábbi felvételeken is látható volt egy teljesen ehhez hasonló pályán mozgó, csak sokkal kisebb test, valamint egy nappal később egy ugyancsak hasonló kettő – amelyek szintén a Napban végezték. Ilyen üstökös-láncolatot még eddig nem észlelt a SOHO! Valószínűleg a szóban forgó testek egy a Kreutz-csoportba tartozó (a Nap közelében keringő), néhány száz évvel ezelőtt szétesett üstökös darabjai voltak.
A március 12-én megsemmisült fő darab a 2007. januári McNaught üstökös óta a legfényesebb üstökös volt, amit a SOHO lefényképezett."
Forrás:hirek.csillagaszat.hu
Címkék:
becsapódik,
csillagászat,
érdekesség,
fizika,
megsemmisülő,
Nap,
soho,
üstökös
2010. április 12., hétfő
Cuki birkás játék
Nagyon kis aranyos. :) Nem nagyon nagy új ötlet, volt már sok hasonló, és az egyik a Magic Pen nagy kedvenc lett, de ez meg olyan vicces, kikapcsoló. Próbáld ki te is a Home Sheep Home-ot - hanggal!
2010. április 7., szerda
Csütörtöki aszteroida
A Föld-Hold távolság kilenctizedére, 359 ezer kilométerre lesz bolygónktól egy 22 méter átmérőjű kisbolygó, amikor elhúz mellettünk. "Néhány hetenként repülnek el a Föld közelében ilyen objektumok" - nyilatkozta Don Yeomans, a NASA bolygókutatással foglalkozó részlege, a Jet Propulsion Laboratory (JPL) szakértője.
2010 GA6 katalógusjelű aszteroidát a közelmúltban fedezték fel a Catalina Sky Survey (CSS) égboltfelmérési projekt keretében, amelyet 1999-ben indítottak a potenciálisan veszélyes földközeli objektumok, a kisbolygók és az üstökösök feltérképezésére.
A 2010 GA6 katalógusjelű kisbolygó nem az első hívatlan égi látogató, amely az idén a Föld közelébe merészkedik. Januárban a 2010 AL30 katalógusjelű kis aszteroida 130 ezer kilométerre volt tőlünk. Írja az Index.
De ezek az aszeroidák nem jelentenek veszélyt a Földre. Tessék megnyugodni. Emlékezzünk arra, hogy például tavaly novemberben egy aszteroida "csak" 14 000 km-re haladt el mellettünk, és nem lett semmi bajunk.
Találtam egy érdekes oldalt, ahol meg lehet nézni, hogy a már felfedezett aszteroidák mikor lesznek földközelben, mennyi a becsapódás esélye, mekkorák, mekkora sebességgel mennek, mikor tudták megfigyelni stb.
Az oldal szerint akár havonta néhányszor is lehetne ilyen hír az Indexen. Lehet, hogy pangás van a Tudomány rovatban, mert itt azt írják, hogy a 2010 GA6 Földdel való ütközési esélye 0.000016% azaz 1 a 6 250 000-hez. A már említett 2009 VA aszteroidánál ez 0.003% volt, azaz 1 a 33 000-hez. Ennél volt már kockázatosabb is, a 2000 SG344, ahol az ütközés veszélye 1 a 769-hez volt.
Címkék:
aszteroida,
becsapódás,
érdekesség,
fizika,
Föld,
Hold,
kisbolygó,
rizikó,
ütközés
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)