2008. november 30., vasárnap

Az első karácsonyi bejegyzés

Az elmúlt évekhez képest (vagy talán soha?) ilyen jól még nem álltam karácsonyi ajándék ügyben. Az ajándékok több, mint 60%-a megvan, a kreatív ajándékok meg folyamatosan készülnek, kb azokkal is 72%-ban készen vagyok, de arról nem írhatok, mert olvassa Atti és Anna is a blogot (azt hiszem) és nekik is készül. De majd később szerintem felrakom az elkészült ajándékokat, bár ez az ötletkeresőkön már nem segít. Majd jövőre. Ezért most egészen kiegyensúlyozott vagyok, és tetszik ez az egész Karácsony dolog. Azt hiszem övőre is így kéne csinálni.

Azért adok itt egy kis videót, ami a hazánkban oly népszerű és csak itt gyártott szaloncukorról szól. Egész jó.

2008. november 27., csütörtök

A világhírű postás

1836-ban született Ferdinand Cheval, aki 33 évet töltött el az életéből, hogy felépítse az Ideális Palotát (Le Palais Idéal) Châteauneuf-de-Galaure-ben. 13 évesen abbahagyta az iskoláit, hogy pékinas legyen, de végül postás lett. Azt mesélte, hogy az egész úgy kezdődött, hogy elesett egy kőben, aminek az alakja megihlette. Majd másnap visszament a helyre, ahol elesett, és elkezdett köveket gyűjteni. Eleinte a zsebében hordta az építőanyagot, később már egy kosárral indult kézbesítő-körútjaira, végül azonban már egy talicskát is magával vitt. Gyakran éjszaka dolgozott, egy olajlámpás fényénél, s így építette fel a hindu mitológia és a Bibliából ismert motívumokat idéző palotát, amelynek bejáratánál egy táblán az áll: „egyetlen ember keze munkája” és "ne érj hozzá semmihez".

Cheval szerette volna, ha itt temetik el, de ezt a francia  törvények tiltják, ezért készített magának "csak" nyolc év alatt egy mauzóleumot. Egy évvel rá, 1924-ben, hogy készen lett vele meghalt.

Hát így legyen valaki postásként világhírű!

2008. november 26., szerda

Meteorit videó

November 20-án Nyugat-Kanadában Alberta és Saskatchewan tartomány határa felett egy kb 10 tonna súlyú meteorit érkezett a Föld légterébe.  A meteorit hétszáz kilométeres sávot világított be majdnem nappali fénnyel, amikor a levegőben darabjaira robbant becslések szerint 300 tonna TNT-nek megfelelő energiájú robbanással. A meteorit az átlagosnál (ami 20 km/s) lassabban, mintegy 14 km/s sebességgel csapódott be  Lloydminster határvárostól délre. A kanadai törvények értelmében a meteoritdarabok azt illetik, akinek a földjére zuhant.

Tessék megcsodálni!

2008. november 23., vasárnap

Bicikli, másképp

"Láncnélküli biciklit dob piacra a karácsonyi szezonban a legnagyobb amerikai kerékpárgyár."

A HVG-ben kezdődik így a cikk. Hát gyorsan el is képzeltem, hogy akkor hogy is nézhet ki az a bicikli, meg mi hajthatja. De aztán kiderült, hogy lényegében ugyanazon az elven működika bicikli, csak nem lánc, hanem egy szíjhoz hasonló, kis fogaskerekekkel ellátott izé, ami meghajtja a hátsó kereket. Az újdonság a szíj anyaga, ami szénszálas műanyag. Mondjuk nem teljesen világos, hogy miért is kell lecserélni a láncot. A cikk szerint azért, mert ez az "apró fogakkal ellátott, egy darabból álló szíjat nem kell olajozni, kenni, bármilyen tisztítószerrel le lehet takarítani róla a rászáradt sarat, a kopásálló anyag élettartama pedig a fém lánc háromszorosa." Emelett "könnyű, csendes és rozsdamentes is".

Hát biztos nekem van nagy szerencsém, de az elmúlt 7 évben 2-szer esett le a lánc, de akkor is csak az én meggondolatlan váltásom miatt. Na akkor kissé piszkos lett a kezem. Talán minden tavasszal kicsit beolajoztam. De nem hiszem, hogy a mai bicikliket úgy tervezték, hogy megérjék a lánc rozsdásodásának idejét. Legalábbis nekem minden eddigi biciklimet előbb ellopták, minthogy ezen elmélkedhettem volna. A hollandiában végül legtöbbet használt, a lehető legegyszerűbb biciklim meg szerintem nálam is idősebb volt, de nem volt rozsdás....mondjuk azt nem is lopták el. Minden esetre ha valakinek megér közel 200 ezer forintot, hát legyen vele boldog!



(A bicikliket a Trek gyártja, és a District és Soho modelleken van a Carbon Drive System elnevezésű szíjmeghajtás.)

2008. november 21., péntek

A 7. te magad légy!

Itt-ott láttam már, hogy hódít ez a játék, de miért ne. És most Annától én is kaptam egy felkérést keringőre. Nehéz, főleg, hogy ez nem olyan én-blog, de próbálom ötvözni a kettőt.

1. Eddig igazán 3 fényképezőgépem volt. Az elsőre egy évig gyűjtöttem a bélyegeket. Aki emlékszik, talán arra is, hogy az 5 Ft-os volt a legjobb, persze sokszor csak az 1-2 Ft-os jutott. Azzal tanultam meg fényképezni. Azt hiszem Szmena volt. Aztán kölcsön kaptam Apu, majd Anyu fényképezőgépét és végig fényképeztem vele Hollandiát. Majd páromtól kaptam egy kis kompaktot, CanonPowerShot A400-ast. Ez az elmúlt négy évben hű barátommá vált, de ácsingóztam a Zenit nyújtotta manuális funkciókra. És fél év töprengés után vásároltam meg a mostani nagy kedvencet, akiről már írtam is.

2. Van egy kedvenc feladatom, amin sokáig gondolkodtam, pedig rém egyszerűen hangzik: állítsd elő a 4 alapművelet (+, -, *,/) és zárójelek esetleges felhasználásával a 24-et az 1, 3, 4, 6 számokból.

3. Szeretek főzni. Kikapcsol. A legutóbbi kedvenc a cukkinis diós, amit az egyik tévés főzőshowban Vágó István készített el. Kóstoljátok meg, nagyon finom. A recept:
Hozzávalók:

25 dkg kristálycukor
2 db tojás
1 dl olívaolaj
15 dkg liszt
6 dkg búzadara
3 evőkanál búzacsíra
fél csomag sütőpor
10 dkg dióbél
50 dkg cukkini
fél citrom reszelt héja


Elkészítési mód:


Tegyük egy tálba a cukrot, a tojásokat, az olívaolajat és a citrom reszelt héját. Keverjük jól össze, de nem kell habosra kikeverni.
Egy másik edénybe tegyük a lisztet, búzadarát, búzacsírát és a sütőport.

Reszeljük le a cukkinit, majd egy csipet sóval szórjuk meg, hagyjuk állni 10 percig.
A cukros tojásos keverékhez adagoljuk lassan a lisztes keverékünket és a durvára darált diót. A megsózott cukkinit egy kicsit nyomkodjuk ki, majd azt is keverjük a tésztába.

Süthetjük közepes méretű tepsiben vagy muffin sütőformába adagolva. 160 fokon 30 percig süssük.
4.  Ha megint tanítani fogok, megint kísérletet teszek, hogy legyen városi fizika óra. Az egyik legjobb fizika tanárommal, Unyi Tamással volt nekünk ilyen, és nekem nagyon tetszett. Volt, hogy ingát erősítettünk a kisföldalattira és megmértük a gyorsulását induláskor-fékezéskor. Liftben mértük, hogy hogyan változik a súlyunk, mikor elindul, majd megáll a lift. Jelentem, ilyen gyorsan 5 kilót fogyni másképpen nem lehet....azóta is gyűjtöm a további ötleteket. ÉS persze szívesen várok is, ha van valakinek.

5. Szeretem elkapni azt a pillanatot, amikor felkapcsolják, vagy leoltják az utcai kandelábereket.

6. A tavalyi év volt az első, amikor nem eveztem sehol. És idén se. Pedig az nagy kedvenc. Leginkább a kenu, de jöhet a kielboat is. Egy barátomnak van egy kenuja, és még egyetemista korunkban felraktuk a trabi tetejére, és átszeltükvele a várost, majd feleveztünk Szentendéig. A szigeten aludtunk a szabad ég alatt. De volt, hogy tehenek kergettek meg, miközben próbáltuk kikerülni a csordát, akik elfoglalták a Hernádot teljes szélességében. És eveztem olyan nagy árban is, hogy ugrándoztak be a halak a kenuba. De a csendes víznek is megvan a maga varázsa. És a vakevezésnek, amikor a korom sötétben csapódsz neki a fának. És még mennyi emlék tódult most fel...mikor megyek legközelebb?

7.  Amikor egyszer másodikosokat táboroztattunk esti mese helyett a Bakonyt elárasztó, és a fák leveleit teljesen lezabáló zsiráfokról meséltem. Az apropó az volt, hogy egyet pont bezártak a táborban lévő fészerbe. Számomra is meglepő volt, hogy a mese olyan jól sikerült, hogy másnap mindenki a fészer deszkái között kukucskált, és találgatta, hogy ott van-e. Gondoltam, ha harc, hát legyen harc. És készítettem egy zsiráfot, legyen mit meglesni....A táborozós brancstól esküvőmre egy plüss zsiráfot kaptam...

Anna szavaival élve most lássuk kinek is tudom én továbbadni ezt a játékot. Mert én se kommentelek. Így kérdéses, hogy rá tudom-e venni őket az írásra. Majd
most kiderül elég lesz-e, ha én ismerek valakit: PuputAna, Pozsi, Kecupp.

(1. Linkeld be, hogy kitől kaptad.
2. Sorolj fel 7 érdekességet, amit szeretnél.
3. Jelöld meg a 7 (akárhány) embert, akinek továbbadnád, és linkeld be a blogjukat.
4. Egy kommentben tájékoztasd a kiszemelt áldozatokat, hogy továbbadtad nekik a játékot.)


2008. november 17., hétfő

Tudományos hoaxok

Az Index is írt róla, hogy a New Scientist összegyűjtötte a szerintük 7 legnagyobb tudományos hoaxját-hamisítását.Egy kicsit érdekesebbekre számítottam. A legjobb az, amikor 1869-ben találtak egy megkövesedett, három méternél magasabb férfit Cardiffban, egy New York állambeli farmon. Tudományos elemzések készültek róla, majd rájöttek, hogy közönséges szobor, amit George Hull rendelt meg...

UPDATE: és hogy biztos jövőre is meglegyen, ide másolom a teljes cikket:

Seven of the greatest scientific hoaxes

For this week's issue of New Scientist I edited a review of The Sun and the Moon by Matthew Goodman, which tells the story of the great moon hoax of 1835. Read the review here.
This got me thinking about other great scientific hoaxes in the past. After doing a bit of digging, I was amazed by how many there were - and at the variety and creativity of the hoaxes. Here are a few of the best.
Of course, there are serious cases of scientific fraud, such as the stem cell researchers recently found guilty of falsifying data and the South Korean cloning fraud. The following stories, however, are not so serious.

Piltdown Man

In 1912, solicitor and amateur palaeontologist Charles Dawson "found" the Piltdown fossils, a skull and jawbone that appeared to be half-man half-ape, in Sussex. They were hailed as the evolutionary "missing link" between apes and humans.
It was over 40 years later, in 1953, that the fossil was exposed as a fake. In fact, the skull was constructed from a medieval human cranium attached to the jaw of an orang-utan.

The Cardiff Giant

A ten-foot "petrified man" was dug up on a small farm in Cardiff, New York, in October 1869. The "Cardiff Giant" became a huge news story and many Americans travelled to see it.
Early in 1870, it was revealed as a fake, the creation of New Yorker George Hull, who had paid for it to be carved out of stone.

Beringer's fraudulent fossils

Physician Johann Beringer was amazed when he was presented with fossils "found" in Wurzburg, Germany, in 1725, which depicted incredible scenes: the forms of birds, bees, snails, lizards, plants with flowers, frogs mating and insects feeding, not to mention comets, moons and suns.
It turned out that he was the victim of an elaborate plot: envious colleagues of Beringer had planted the fossils.
Unfortunately, Beringer fell for it hook, line and sinker, and even published a book to tell the world about the fossils. Rumour has it that once Beringer realised the hoax, he tried to buy up any unsold copies of his book. (SeeJohann Beringer and the fraudulent fossils)
There are many more examples of fossil fraud, such as the fake "entombed toad" and the fake fossil fly in amber.

The Sokal hoax

In 1996, American physicist Alan Sokal submitted a paper loaded with nonsensical jargon to the journal Social Text, in which he argued that quantum gravity is a social and linguistic construct. (Read Sokal's paper)
When the journal published it, Sokal revealed that the paper was in fact a spoof. The incident triggered a storm of debate about the ethics of Sokal's prank.

The spaghetti tree

In 1957, the BBC show Panorama broadcast a programme about the spaghetti tree in Switzerland. It showed a family harvesting pasta that hung from the branches of the tree.
After watching the programme, hundreds of people phoned in asking how they could grow their own tree. Alas, it was an April Fools' Day joke.

The Upas tree

An account was published in the London Magazine in 1783 by a Dutch surgeon named Foersch (his initials were variously given as NP and JN). It claimed the existence of a tree on the island of Java so poisonous that it killed everything within a 15-mile radius.
This was the start of a legend. Even Erasmus Darwin wrote about it in a poem in 1791. A note to the poem read, "There is a poison-tree in the island of Java, which is said by its effluvia to have depopulated the country... in a district of 12 or 14 miles round it, the face of the earth is quite barren and rocky, intermixed only with the skeletons of men and animals; affording a scene of melancholy beyond what poets have described or painters delineated."
You really can find the Upas tree in Indonesia. Though not as potent as legend would have it, the latex of the tree does contain a powerful toxin, which was traditionally used on arrow points.

The secret of immortality

Johann Heinrich Cohausen, an 18th-century physician, wrote a treatise on the prolongation of life, entitled Hermippus redivivus. Amongst other secrets of longevity, it claimed that life could be prolonged by taking an elixir produced by collecting the breath of young women in bottles.
Actually, Cohausen admitted in the last few pages of the work that it was a satire, so any gullible readers wouldn't have been duped for too long
If you know of any great scientific hoaxes, please comment in the box below.

2008. november 13., csütörtök

Fényképezőgép

Vettem egy fényképezőgépet. Canon PowerShot SX110 IS. Állati pici, befér a táskámba-zsebembe, de 10-szeres zoomja van, van manuális funkciója, ami nekem leginkább hiányzott. Az elmúlt egy hétben elválaszthatatlan barátok lettünk.






2008. november 5., szerda

Halmazok

Az alábbi képen két halmazba válogattam a formákat. Szerintetek mi a közös tulajdonság, azaz mi szerint válogattam szét őket?