2007. szeptember 27., csütörtök

Kiselőadáshoz


Többek között megtudhatod, hogy hogyan működnek az atomórák, mikroszkópok, de megtudhatod miért tart ébren a koffein, vagy olvashatsz a pi-ről, időutazásról, radioaktivitásról, fehér zajról és feket lyukakról. A csillagászatnak külön témaköre van, így ott rengeteg mindent találhatunk: csillag születés, csillag halál, galaxisok, bolygók titkai és meteorok, és még vagy 50 téma.
 
Hát ez az oldal igazán egy gyöngyszem! Nagyon szépen, tagoltan, igényesen kidolgozott témák, linkekkel, képekkel.

Amikor rátaláltam a www.howstuffworks.com -oldalra, akkor rögtön az jutott eszembe, hogy tökéletes bázisa lehet egy kiselőadónak. De aztán persze én is belenézegettem a különböző témákba, és nagyon tetszettek. Persze a fizikai témákon kívül még mások is vannak (többek között élővilág, elektronika, informatika, autók és receptek).
Most nincs több időm írni, jó böngészést!



2007. szeptember 22., szombat

Megdöbbentő...

Mondják, hogy a vak emberek érzékszervei jobban kifejlődnek. Ez így van. Erről viszont még nem hallottam, csak most: néhány emberben kialakulhat a delfinekhez és a denevérekhez hasonlóan a hang visszaverődésén alapuló tájékozódás - angolul human echolocation.

A videó Ben Underwoodról szól, aki csettinget a nyelvével, és a visszhangok alapján rettentő jól tud tájékozódni. Észre se lehet venni, hogy nem lát. Nem is írok többet, inkább nézd meg a videót, mert az magáért beszél.



2007. szeptember 14., péntek

Mit csináljunk az új évben? 2. rész

A Fazekasban újra meghirdették a "tudományos népszerűsítő előadásokat".

"A modern matematikába, illetve a matematika XX-XXI. századi alkalmazásaiba pillanthatunk be neves egyetemi oktatók, kutatók segítségével. Mindig kedden, 16 órakor kezdődnek a diákok, tanárok és más érdeklődők számára meghirdetett programok a Nagyteremben."

Az első előadás szeptember 25-én, kedden lesz. FrankAndrás tart előadást kombinatorikus optimalizálás témakörében Euler-séták és általánosításaik címmel.

Az előadást nagyon ajánlom a 10-es és 11-es specmatosoknak! De persze bárki érdeklődőt szívesen látnak, legyen az diák vagy tanár!

2007. szeptember 13., csütörtök

Varázsceruza


Kiskoromban a Varázsceruza volt a kedvenc rajzfilmem. Hát ez a tábla olyan, mintha a rajzfilm valósággá vált volna! :)
Ugye aktív-táblával az országban most már szinte minden iskola rendelkezik. Hiszen volt pályázat, és aki pályázott nyert. 3-4 aktív táblát. Most arról nem szeretnék beszélni, hogy kár, hogy az iskolák álagának megóvására nincsen pályázat, mert én oda vagyok az ilyen kütyükért. Hát lehet, hogy felesleges, de nekem nagyon tetszik!!

Úgy szoktak érvelni az ilyenek ellen, hogy aki eddig szerette a fizikát, az ezután is fogja, és aki nem szereti az meg nem emiatt fogja megszeretni. Nem tudom. Én a kémiáért nem voltam oda gimnazista koromban. Nem derült ugyanis ki nekem, hogy a reakcióegyenletek bal oldalán álló vegyületekből miért pont az lesz, ami a jobb oldalon áll. A matekos agyammal csak azt láttam, hogy rengeteg variáció lehetne. Ha viszont lett volna egy program, ahol kipróbálhattam volna, hogy hogyan kapcsolódnak ezek a molekulák/atomok, esetleg robbant is volna látványosan, ha olyat állítok elő, akkor biztosan nagyobb kedvvel ültem volna le, sőt még az is lehet, hogy megtanultam volna miből mi lesz és rájöttem volna, hogy miért.

Tehát lehet, hogy ez a program olyanokat is megfog, akik nem lelkesednek egyébként a fizika iránt. Mert a számítógépet kedvelik, eljátszogatnak vele. Persze ez nem helyettesíti a kísérleteket. Mert attól még az ember kiszámolja, hogy az inga milyen sebességgel süvít át az egyensúlyi helyzetén, de a bonyolult feladatoknál nem egyszer az okoz nehézséget, hogy nem tudjuk eldönteni, hogy valójában mi is történik....
(És persze ezt a bejegyzést annak tudatában írom, hogy egyáltalán nem valószínű, hogy az iskolák mostani anyagi helyzete mellett megveszi bármelyik suli is a programot, és valaha használni fogom. De én nagyon bizakodó és optimista vagyok :) )

A videót a vicclap oldalán találtam, itt.

2007. szeptember 8., szombat

Open learning

Leginkább tanárok figyelmébe szeretném ajánlani az alábbi, wiki szerűen közösség által szerkesztett oldalt, ahol rengeteg tanítási anyagot találhatunk, amiket ingyen nézhetünk meg, tölthetünk le. Persze információ éhes diákok is látogathatják. Kiselőadásra is alkalmas lehet, és arra is, hogy egy számodra érdekes területről többet megtudj.
Az oldal egy projekt keretében él, de csak 2008 áprilisáig. Addigra több, mint 5400 órányi anyag kerül majd fel, ha minden igaz.
Ha regisztrálsz, még segítséget is kaphatsz az anyagok feldolgozásához,
vizsgázhatsz belőle, és kaphatsz róla papírt is. Szerintem érdemes
kicsit barangolni az oldalon.

2007. szeptember 4., kedd

Mit csináljunk az új évben?

Tegnap volt az évnyitó, és már van majdnem végleges órarend, ideje azon gondolkodni, mit csináljunk délután. Persze jó a barátokkal lógni, de nem árt, ha a szellemnek is adunk valamit. Általában az ember későn eszmél fel, és a szakkörök már elindultak vagy beteltek. Hát idén idejében jelentkezz! Nézd át ezt a kis ajánlót, hátha akad valami neked is, amire szívesen elmennél.

névhelyszínkezdéskedvcsinálólink

FPI tehetséggondozó

matek
8-12 évfolyamokon



Fazekas M. Gyak. Ált. Isk és Gim,
1082 Budapest, Horváth Mihály tér 8.

szept 16-tól
magáért beszél

itt


Polaris-szakkör


középiskolásoknak





Polaris Csillagvizsgáló,
III. kerület, Laborc u. 2/c
szept. 20-án"A foglalkozások csütörtökönként 18 órától kb. este fél nyolcig, észlelés esetén tetszőlegesen tovább tartanak, a szakkörre minden csillagászat iránt érdeklődő középiskolást szívesen várunk. A szakkörön a diákok előadásokat hallhatnak általános csillagászati, űrkutatási témákról, illetve aktuális eseményekről, felfedezésekről. Az előadásokat sokszor az adott témával részletesebben foglalkozó meghívott előadók tartják...Az érdeklődők megismerhetik a csillagképeket, megtanulhatják a távcsövek használatát. Az új tanévben is több kirándulást szervezünk az ország különböző pontjaira, hogy az adott település csillagvizsgálóját, csillagászati vonatkozású emlékeit felkeressük. Emellett igyekszünk minél több alkalmat találni arra, hogy a várost elhagyva, a fényszennyezés-mentes, csillagos ég alatt végezzünk észleléseket."itt
Az atomoktól a csillagokig
fizka

nem csak középiskolásoknak

előadás sorozat

ELTE TTK lágymányosi északi tömbjében (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A), az Eötvös teremben (földszint 0.83 terem) 17 óraszept. 27-én
Az elemi részek fizikája és az anyag eredete az Univerzumban,
Magyarok Amerikában – Forró nyomon az Ősanyag nyomában,
Virtuális anyag!?, Valóság?,
A gravitációs hullámok kutatása földi és űreszközökkel,
A szép és hasznos kvantummechanika,
Szupravezetés,
Milyen eszközökkel figyelhetők meg a világ legkisebb alkotórészei?,
Az Univerzum jövője,

Virtuális Obszervatóriumok,
Csodálatos anyagok,
Alapvető fizikai állandók, és lehetséges változásuk,

Hideg atomok,
Exobolygó-rendszerek kialakulása és korai fejlődése,
Nehézion ütközések az európai Szupergyorsítóban,

A turbulencia világa
itt
ALKÍMIA MA
Az anyagról mai szemmel, a régiek megszállottságával
kémia

nem csak középiskolásoknak

előadás sorozat


Az előadásokat csütörtökönként, 17 órai kezdettel tartjuk az ELTE Pázmány Péter sétány 1/A épületében, a 0.83-as számú Eötvös előadóban.szept. 20-ánA molekulák harmóniája,
A pattogatott kukoricától a vegyületkönyvtárakig,
NMR spektroszkópia,
Egzotikus kémiai jelenségek,
Miről beszél a gyertya lángja?
kémiai kalandozások képtárakban,
Mössbauer-spektroszkópia,
A chipgyártás vegyész szemmel,
Számítógépek a molekulák nyomában,
Zöld kémia,
A földi üvegházhatás,
Aerogél, a megszilárdult füst.
itt
Ifjúsági Matematikai Kör
(IMK)

spec.matek, nagyon érdeklődőknek

Általában a Berzsenyi Dániel GimnáziumbanHavonta péntekenként 15 órátólNagyon jó tanárok, rettentő érdekes témáról tartanak órát.

Érdeklődj a matematika tanárodnál az aktuális témáról

Ezek azok a szakkörök és előadások, amikért kezeskedem, hogy kiválóak. Az előadásokat nem csak középiskolások is látogathatják. Persze ha középiskolás vagy, és nem találtál kedvedre valót, nem árt a saját iskolád szakköreinek háza táján is körbenézni...sok szerencsét, és BÚTÉK!